اصول لینک سازی در سئو

اصول لینک سازی در سئو

اصول لینک سازی چیست ؟

لینک سازی باعث ارسال سیگنال از سایتی به سایتی و یا از صفحه ای به صفحه ای دیگر می شود و موتورهای جستجو پس از مشاهده این سیگنال ها ارزشی را از صفحه لینک دهنده می گیرد به صفحه لینک گیرنده انتقال می دهند.

این اصول در عمل بسیار متفاوت و پیچیده است، اکثرا وب سایت ها پس از ساخت لینک به جای بهبود رتبه با کاهش رتبه و گاه پنالتی گوگل مواجه می شوند.

قبل از هر چیزی باید این را بدانید که گوگل تنها به دنبال نمایش نتایج بهتر به کاربرانش است و اگر همین برای شما مهم باشد مسیر زیادی از پیشرفت را در زمانی کوتاهی طی خواهید کرد.

همانطور که گفتیم لینک ها بسیار حساس هستند، بسیاری از اشخاص با رعایت نکردن نکات و اصول شناخته شده اقدام به ساخت بک لینک برای سایت خود می کنند، بهتر است در زمینه لینک سازی حساسیت بالایی به خرج دهید. در ادامه به آموزش لینک سازی سئو حرفه ای میپردازیم.

خود را به جای گوگل قرار دهید

اگر سوالی دارید که جوابش راخود را به جای گوگل بزارید  من راهی را به شما پیشنهاد می کنیم که تا بتواند پاسخ بیشتر سوالات خودتان را پیدا کنید. خود را جای گوگل گذاشتن و درک گوگل بهترین راه برای فهمیدن پاسخ به سوالاتتان از گوگل است!

اسپم یکی از آن چیزایی میباشد که گوگل نسبت به آن بسیار حساس است . بعد از پرسش از خود قطعا متوجه خواهید شد که نباید از آن استفاده کنید .آیا به نظر شما گوگل از دور زدن موتور جستجو و یا استفاده از روش های سئو کلاه سیاه لذت می برد؟ قطعا خیر! میبینید؟ به همین سادگی…و صد ها مورد دیگر … پس با این حساب اگر در یک سوال برای شما ایجاد شد و پاسخی آن را در جایی پیدا نکردید تنها ثانیه ای خود را جای گوگل بزارید تا جواب سوال خود به خود پیدا شود.

 کیفیت و تعداد لینک ها

مهم ترین فاکتور درجه بندی ارزش لینک ها، کیفیت سایت لینک دهنده به سایت شماست.

به طور مثال بعضا ارزش یک لینک نوفالو از سایت ویکی پدیا چندین برابر با ارزش تر از دریافت ده ها لینک از وب سایت های معمولیست. از مهم ترین معیار های کیفیت بک لینک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوشیال سیگنال لینک دهنده
 • مرتبط بودن سایت لینک دهنده
 • تعداد لینک های خروجی در صفحه
 • اتوریتی سایت لینک دهنده
 • کلمه لینک شده یا انکر تکست
 • فالو یا نوفالو بودن بک لینک

قاعدتا پیروزی در یک کلمه کلیدی سخت و پر رقابت با تعداد بک لینک های کم و هر چند با کیفیت بالا قابل انجام نیست و شما باید لینک های زیاد و متعددی برای سایت خود ایجاد کنید تا به نتیجه دلخواه برسید به روش سئو که نه کلاه سیاه است و نه سفید سئو کلاه خاکستری گفته می شود.

متن لنگر یا آنکر تکست

متن لنگر ها کلمات لینک شده به سایت شما هستند، و قالبا در تگ A قرار میگیرد.

همانطور که در قسمت بالایی اشاره کردیم متن لینک شده دومین فاکتور مهم در لینک ها است و از طریق همین متون لینک شده است که موتور جستجو محتوای لینک را متوجه می شود. سه عامل اساسی فاکتور بندی ارزش یک انکر تکست وجود دارد:

 • عنوان انکر تکست
 • محتوای کلی وب سایت: اینکه آیا به سایت و Anchor Text شما مربوط است یا نه به طور مثال اگر می خواهید در کلمه طراحی سایت رتبه کسب کنید، ارزش لینک دریافتی از یک سایت مرتبط با برنامه نویسی از یک سایت آشپزشی برای سایت شما به مراتب بیشتر است.
 •  محتوای قبل و بعد متن لنگر .

متن لنگر حساس ترین بخش کار در لینک سازی است و اگر علم و تجربه کافی نسبت به آنها نداشته باشید می توانید آسیب های جدی به سایت خود وارد کنید و بالعکس اگر بتوانید از آن ها خوب و به جا استفاده کنید باعث بهبود رتبه سایت خود می شوید.

 پنگوئن منتظر شماست

اخیرا با آپدیت جدید الگوریتم پنگوئن به نسخه ۴ سختگیری بر روی انکر تکست ها بسیار بیشتر از سابق شده و استفاده بیش از حد از یک عنوان می تواند آسیب های جدی به سایت شما بزند و باعث بروز پنالتی گوگل شود. اما اگر با کلمه کلیدی خود لینک نگیرید پس چه راه دیگری وجود دارد؟

این به این معنی نیست که اگر شما لینکی را با عنوان کلمه کلیدی خود نگیرید آن لینک ارزشی ندارد، شما می توانید با گرفتن لینک های هم تراز با کلیدواژه اصلی کار خود را ادامه دهید!

اما مجدد اشاره می کنم که به یاد داشته باشید لینک گرفتن زیاد حتی با عنوان های مشابه هم می تواند در دراز مدت مشکل ساز شود. یک وب سایت به همه نوع لینکی نیاز دارد. به طور کلی مناسب ترین روش استفاده از متن لنگر روش زیر است:

 • لینک با عنوان کلمه کلیدی (اسپم ممنوع)
 • لینک مرتبط با کلمه کلیدی
 • لینک با اسم برند
 • لینک غیر مرتبط مانند: کلیک کنید، اینجا
 • لینک با آدرس صفحه

مدت زمان لینک سازی

اگر وب سایتی را مشاهده می کردید که در مدت زمان کوتاهی، حجم بالایی از لینک های با کیفیت دریافت کرده، با آن چیکار می کردید؟ قطعا مشکوک میشدید. پروسه لینک سازی یک پروسه دراز مدت است و حتی راحت ترین کلمات کلیدی نیز نیاز به زمان دارند.

سعی کنید مسیر سئو محتوا و لینک سازی را در یک زمان انجام دهید و برنامه مشخصی داشته باشید. مثلا از یک  جدول زمانبندی استفاده کنید تا در مدت زمان خاصی ، به طور روزانه تعداد مشخصی لینک بسازید.

 

لینک کوتاه مطلب
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

نظرات کاربران

 1. شفا کلینیک گفته :
  18:32 1400/01/08

  سپاس از اشتراک گذاری این مطلب خوب و مفید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرفصل های مقاله